Безбедније на Интернету

Дан за безбеднији интернет се ове године обележава под слоганом “Заједно за бољи интернетˮ. Овај дан установљен је са циљем да укаже на позитивну страну нових технологија и начине за одговорну употребу дигиталних платформи, а ове године посебно је усмерен на безбедност деце на интернету. Према подацима УНИЦЕФ-а деца чине једну трећину од укупног броја интернет корисника, а међу најчешће ризике којима су изложена спадају прикупљање личних података, лажне вести, угрожавање приватности, злоупотреба у комерцијалне сврхе и изложеност штетним и узнемирујућим садржајима.Најчешће активности деце на интернету су конзумација и репродукција видео и фото садржаја, слушање музике и играње видео игара. Ако знамо да 80% деце школског узраста проводи слободно време уз игрице, јасно је да дигитална технологија обликује начине на који деца комуницирају и на који се друже. Имајући то у виду, врло је значајно да деца имају довољно знања о интернету и изазовима модерног доба. У 2.1 одељењу овај дан је обележен реализацијом активности у оквиру пројектне наставе. Ученици су уз помоћ апликације OneNote, користећи простор за сарадњу, наводили позитивне и негативне стране коришћења интернета. Затим су путем плаката, кроз стрип који прати авантуре девојчице Лизе и дечака Оливера приликом коришћења рачунара и интернета, упутили поруке и упозорења својим друговима у школи о могућим последицама неодговорног понашања и коришћења интернета.

Permanent link to this article: https://www.15oktobar.edu.rs/?p=3806