Dan Roma

Ove godine u našoj školi prvi put smo obeležili Svetski  dan Roma,  8.april. Učenici od prvog do osmog razreda sa svojom nastavnicom romskog  pripremili su prigodni kulturno-umetnički program, kroz koji su učenike i predstavnike kolektiva uveli u čarobni svet romske kulture i tradicije. Ambijent u svečanoj sali, zvuci romske muzike, nošnja i priča na trenutak nas je odvela u romsku čergu. Na samom početku predstavljene su istorijske činjenice o proslavi Svetskog dana Roma. Naime, u Berlinu se od 4. – 8. aprila 1971. godine održao prvi svetski kongres Roma. Na kongresu su donete vrlo važne odluke za Rome, na prvom mestu da se naziv „Ciganin“promeni u„Rom“,  što na romskom znači čovek. Za himnu je izabrana  pesma „Đelem,đelem…“ i prvi put je podignuta romska zastava. Takođe je dogovoreno da se 8. april slavi kao Svetski dan Roma. U našoj svečanoj sali prvo su se začuli zvuci romske pesme „Đelem,đelem..“,  zatim su se nizale slike romskog života kroz skečeve i recitacije. Prikazana je Crvenkapica na romskom,  kao i život i delo romologa Trifuna Dimića – romskog Vuka Karadžića, takođe su se čuli stihovi Mike Antića, kao i legenda o nastanku Roma.

Tekst napisala Šeća Kolompar, nastavnica romskog jezika

Permanent link to this article: https://www.15oktobar.edu.rs/?p=3342